Adam Kout zlatý a bronzový

Adam Kout uzavřel sezonu ve velkém stylu. Ve francouzském Le Mans vyhrál poslední závod letošního ME v kategorii superkartů.

V celkovém pořadí šampionátu obsadil skvělé třetí místo.
Na deštěm zkrápěném Bugattiho okruhu se tentokrát obě bodované jízdy uskutečnily v průběhu neděle. Ta dopolední ovšem pro pilota týmu MS Kart nezačala vůbec příznivě: „V první zatáčce někdo trefil Bennetta, ten se roztočil a narazil do mě. Okamžitě jsem se octl v hodinách.“ Zatímco pro Angličana to byl počátek kalvárie, která ho nakonec stála titul, Kout se pustil do stíhání. Cílem prvního kola už projížděl jako desátý, v poločase byl šestý, pak ještě přitlačil a prodral se na čtvrtou pozici. Jenže mu pozvolna odcházely pneumatiky a následoval pokles na šestou příčku. Český reprezentant nicméně ani za tohoto stavu nerezignoval a dokázal se ve finiši na čtvrté místo vrátit.
Protože řada favoritů (Bennett, Hentschel, Harpham) odstoupila, zbyl Koutovi v boji o bronz jediný konkurent – Lilja. Když míjel těsně po začátku odpoledního klání Dánovu odstavenou káru, bylo jasné, že už mu ho nesebere ani on. V té chvíli však na to nemyslel. S již jistým mistrem Evropy Vinualesem (Bennett opět záhy zamířil do boxů) se bleskově vzdálili ostatním. V pátém kole pak Adam zdolal i domácího matadora: „Vinuales se zachoval rozumně. Viděl, že jsem rychlejší a nechtěl mě zastavit za každou cenu. Šlo mu o to, aby v pořádku dojel a nepokazil si korunovaci.“ Kout soustavně navyšoval svůj náskok a v závěru si už jen kontroloval Morleyho, jenž se mezitím usadil na druhém místě: „Ztrácel na mě celou cílovou rovinku. Tehdy jsem uvěřil, že by to mohlo dopadnout.“
Dopadlo a následovaly krásné chvíle na pódiu: „Poslechnout si naši hymnu v Le Mans, to byl zážitek, na který dlouho nezapomenu. Jsme teď všichni strašně šťastní,“ svěřil se čerstvý evropský medailista.

Výsledky 1. závodu:
1. Emmanuel Vinuales (F) Anderson/DEA
2. Henrik Lilja (DK) PVP/PVP
3. Liam Morley (GB) Anderson/DEA
4. Adam Kout (CZ) MS Kart/DEA
5. Danny Bleek (NL) MS Kart/VM

Výsledky 2. závodu:
1. Adam Kout (CZ) MS Kart/DEA
2. Liam Morley (GB) Anderson/DEA
3. Emmanuel Vinuales (F) Anderson/DEA
4. Alexandre Sebastia (F) Anderson/FPE
5. Antoine Lacoste (F) Anderson/FPE

Konečné pořadí šampionátu:
1. Emmanuel Vinuales (F) 132
2. Gavin Bennett (GB) 115
3. Adam Kout (CZ) 111
4. Henrik Lilja (SF) 88
5. Liam Morley (GB) 84
 

Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle
Le Mans neděle